HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba da Znaš

Diana Blog 2024-05-20

Saznajte sve o HPV virusu, kondilomima, dijagnostici, lečenju i prevenciji vakcinom. Informišite se o simptomima i terapijskim opcijama.

HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba da Znaš

Kondilomi, papilomi, polne bradavice – sve su to nazivi za veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Ova stanja su posebno neprijatna zbog teškog lečenja, gotovo nemogućnosti potpunog uklanjanja virusa i mogućnosti prelaska u kancerozne promene. Uzrok nastanka ove bolesti je HPV (humani papiloma virus), koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće genitalnog regiona.

Šta je HPV virus?

HPV je virus koji ceo svoj životni ciklus završava na površini sluzokože, pa se ne može dijagnostikovati analizom krvi. Postoji preko 80 identifikovanih papiloma virusa koji prouzrokuju različite vrste bradavica kod ljudi – kožne, plantarne, ravne i laringealne papilome. Od toga, oko 30 tipova izaziva polne kondilome.

Tipovi HPV virusa

HPV virusi su klasifikovani po brojevima. Većina je bezazlena po pitanju prelaza u rak, ali neki tipovi kao što su HPV 16, 18, 31 i 45 stvaraju ravne i skoro nevidljive bradavice koje mogu postati maligne. S druge strane, HPV 6 i 11 predstavljaju najčešće uzročnike kondiloma koji su lako uočljivi, ali ne izazivaju rak.

Kako se prenosi HPV?

HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguća je i vertikalna transmisija sa majke na dete, gde novorođenče može dobiti laringealne papilome. U retkim slučajevima mogu se javiti kondilomi na usnama i u usnoj duplji kao posledica oralnog seksualnog odnosa sa zaraženom osobom.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se najčešće nalaze u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca se javljaju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa i otvoru uretre. Kod žena se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice.

To su mekane, izdužene papilomatozne tvorevine često na peteljci, sa karfiolastom površinom beličaste ili ružičaste boje. U početku su mali, ali mogu narasti i postati vrlo voluminozni.

Dijagnoza

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, histoloških, ultrastrukturnih i imunoloških ispitivanja. Važno je naglasiti da je u nekim slučajevima potrebno tražiti drugo mišljenje, jer se kondilomi mogu pogrešno dijagnostikovati.

Lečenje kondiloma

Lečenje kondiloma je individualno i može biti iscrpljujuće i dugotrajno. Najčešće metode lečenja uključuju:

  • Krioterapiju (spaljivanje tečnim azotom)
  • Laser terapiju (posebno efektna za unutrašnje kondilome)
  • Hirurško uklanjanje
  • Topikalne kreme (kao što su podofilotoksin ili 5-fluorouracil)

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije HPV-a, a ne bave se samim virusom. Često je potrebno ponavljati terapiju zbog recidiva.

HPV i trudnoća

Kondilomi se često nalaze kod trudnica i tada pokazuju ubrzano širenje zbog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi tokom cele trudnoće, a laserska vaporizacija grlića materice se obično radi 15-20 dana pre termina porođaja.

Prevencija: HPV vakcine

U Srbiju je pre nekoliko godina stigla vakcina protiv raka grlića materice. Postoje dve glavne vakcine – Cervarix i Gardasil – koje deluju na kancerogene tipove HPV virusa. Vakcine se daju u tri doze, a preporučuju se devojkama u dobi između 9 i 26 godina.

Kliničke studije pokazale su da vakcina u 100% slučajeva sprečava pojavu raka grlića među ženama koje su po prvi put bile izložene HPV virusima nakon primanja vakcine.

Zaključak

HPV virus i kondilomi predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem, posebno zbog rizika od razvoja raka grlića materice. Ključno je pravovremeno dijagnostikovati promene i započeti odgovarajuću terapiju. HPV vakcine predstavljaju efikasan način prevencije, a važno je educirati mlade o ovim opcijama.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.