Saveti za organsko povrtlarstvo i kombinacije biljaka u bašti
Praktični saveti za uzgoj povrća, kombinacije biljaka koje se slažu u bašti, borba protiv štetočina i organske metode negede. Saznajte kako da postignete bogat urod bez hemije.
Kako uspešno kombinovati biljke u bašti i pobediti štetočine organski
Bavljenje povrtlarstvom može biti izazovno, ali i izuzetno ispunjujuće iskustvo. Kroz godine iskustva, mnogi vrtlari su otkrili najbolje kombinacije biljaka koje se međusobno podržavaju, kao i efikasne načine za borbu protiv štetočina bez upotrebe agresivne hemije.
Iskazane kombinacije biljaka koje daju dobre rezultate
Jedna od najuspešnijih kombinacija koja se preporučuje je zajednička sadnja šargarepe, peršuna i paštrnjaka. Ove tri biljke se sjaju direktno u zemlju, a nakon nicanja se proređuju kako bi se ostavio dovoljan razmak između biljaka. Važno je da šargarepa ne bude u sredini ove kombinacije, već sa strane.
Luk je izuzetan sused za šargarepu i peršun, dok se za papriku preporučuje sadnja pored celera ili drugih začinskih biljaka. Treba izbegavati susedstvo paprike sa krompirom i patlidžanom, jer se ove biljke ne slažu.
Praksa proređivanja i presađivanja
Kod proređivanja šargarepe, peršuna i paštrnjaka, biljčice koje se iščupaju obično se bacaju jer im je oštećen korenčić i teško će se primiti ako se presade. Međutim, kod celera je situacija drugačija - on se uvek presađuje, pri čemu se malo zakida koren da bi se potstakao rast.
Za veće plodove šargarepe, važno je ostaviti dovoljan razmak između biljaka - optimalno na rastojanju od 2-3 spojena prsta.
Borba protiv štetočina prirodnim metodama
Jedna od najvećih izazova u bašti su štetočine poput puževa i smrdibuba. Efikasan način za odbranu od puževa je postavljanje plastičnih boca oko mladih biljki. Puževi se penju po bocama, ali ne mogu preći oštru ivicu.
Protiv smrdibuba se može koristiti rastvor od belog luka, nane ili čak običnog mleka razmućenog sa vodom (1 litar mleka na 5 litara vode). Ovi prirodni repelenti mogu značajno smanjiti prisustvo ovih štetočina.
Gorka so - prirodni saveznik u bašti
Magnezijum sulfat, popularno nazvan "gorka so", pokazao se kao izuzetno koristan u povrtlarstvu. Ona:
- Pospešuje razvoj hlorofila u biljkama
- Povećava prinos paradajza i paprike
- Smanjuje pojavu nametnika
- Može se koristiti za zaštitu od plamenjače
Preporučena doza je 1-2 kašike gorke soli na 4 litre vode, za prskanje dva puta mesečno. Kod sadnje paradajza i paprike, može se staviti kašičica gorke soli direktno u rupu pre sadnje.
Kap po kap sistem za navodnjavanje
Paradajz posebno ceni vlažno, ali ne preterano mokro zemljište. Efikasan način za održavanje optimalne vlažnosti je kap po kap sistem napravljen od plastičnih boca. Flaša se probuši iglom pri dnu, napuni vodom i postavi pored biljke. Voda polako ističe, održavajući konstantnu vlagu.
Za razliku od paradajza, paprika voli obilno zalivanje i može se zalivati direktno u jarke oko biljaka.
Batat - novi trend u domaćim baštama
Sve više ljudi pokušava sa uzgojem batata u svojim baštama. Ključ uspeha leži u pravilnom pripremanju rasada:
- Preseći batat na pola ili četvrtine
- Staviti u posudu sa malo vode (1-2 prsta)
- Držati na toplom i sunčanom mestu
- Kada klice porastu 5-7cm, odlomiti ih i staviti u vodu da pustite koren
- Presaditi u čašice sa zemljom
- U bastu presaditi polovinom maja
Batatu je potrebno oko 100 sunčanih dana do berbe, koja se obavlja pre prvih mrazeva.
Zaključak
Organsko povrtlarstvo zahteva strpljenje i posmatranje, ali donosi duboko zadovoljstvo. Korišćenjem prirodnih metoda i pravilnih kombinacija biljaka, možete postići bogat urod dok istovremeno štitite svoju baštu i okolinu. Eksperimentište, učite iz iskustva drugih i uživajte u svakom trenutku provedenom u bašti.